2017 Fair Weekend Daily Schedule

ALL-DAY Every Day, September 21 – 24, 2017
Art Department
Solve the mystery! Look for the clues and earn an Art Detective ribbon. Guest Artist Series (see daily schedule).
Cow Palace
Milking Time each day, 4 – 6 PM

Discovery Center
Ongoing educational exhibits and demonstrations.

  • Wesleyan Potters, including weaving, metalsmithing
  • Rock Hounds
  • CT Vocational Schools (FFA)
  • Trout Unlimited
  • Cedar Island Marina Research Lab
  • CCSU-CT Geology
  • UConn Kids - Research in Child Development
  • Friends of the Office of State Archaeology
  • CAES, honeybees
  • CT Master Gardeners Program
  • Farm Stands in CT
  • Monarch Butterflies
  • CRHS All Things Forensic (Thursday & Friday only)
  • Pinchbeck Farm, Roses for Autism (Friday only)
Farm Museum
Ongoing exhibits and demonstrations of early farm life, continuous blacksmith demonstrations. In addition, 3 times daily, pulley-driven antique farm equipment demonstrations, including corn grinders, hay press, lime crusher, corn chopper, wood saw, shingle mill and lunger engine.
Fiber Department
Spinning and weaving demonstrations, along with touch fibers and an educational area for kids
Llama Barn
Kids Place
Ongoing activities include corn crib, bubbles, photo opportunities.
Needlework Department
Sewing demonstrations daily, corner stage.
Roaming Acts
Musicians and entertainment acts, any day at any time! Acts include Brown Paper Sax and more.
Youth Building
Various demonstrations, including corn husk doll making and special presentation by shoreline robotics team. Local favorite, the Magic of Christopher, will also be stopping by to demo and talk about magic.
THURSDAY, September 21, 2017
Fair Hours: 4 PM – 10 PM
5:00 PM Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
5:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
5:30   Bourbon Chaser: Country
Center Stage
7:00   Demolition Derby
Motorized Events Area
7:30   Matthew Popp & Post No Bills: Country
Center Stage
7:30   Lumberjack Show
Redneck Arena
7:30   Cypress Allstars: Rock/Country
Green Stage
FRIDAY, September 22, 2017
Fair Hours: 9 AM – 10 PM
9:00 AM Beef Cattle Showmanship
Cow Palace
9:00   Garden Tractor Pulls
Motorized Events Area
9 – 5 Llama Shows
Llama Ring outside Llama Barn
10 – 12 Quilting Demonstration
Needlework Building Stage
10:00   Magic Show
Kids Place
10:30   Meadows Brothers, Folk
Center Stage
11:00   Bunny Hop!
Poultry/Rabbit/Sheep/Swine Barn
11:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
11:00   State Trooper Canine Unit, trained dog demonstration
Discovery Center
11:00   Critter Show with Paul B
Kids Place
11:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
11:00   Ox Pulls: all classes
Animal Pull Ring
11:00   Scavenger Hunt
Youth Building
11:00   Learn about Boy Scouts & Girl Scouts
Youth Building
12:00 PM Balloon Animals
Kids Place
12:00   The Aquatudes: 60s Surf Rock
Green Stage
12:00   CRHS: High School Music Dept
Center Stage
1 – 4 Wine Tasting and Wine Store ($12 admission Early Bird Special)
Wine Tent
1:00   Susan Peak: Musical Craft Program
Kids Place
1:00   Canning Presentation
Discovery Center
2:00   Susan Peak: Performing
Kids Place
2 – 6 Cindy Satton, Tattoo Artist (demo)
Art Dept.
2:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
2:00   Lavinia Vigue, Forensic Science
Discovery Center
2:00   What It Is: Horn Band
Green Stage
2:00   The Engine Room: 60s, 70s, 80s rock
Center Stage
3 – 5 No Sew Fleece Demonstration
Needlework Building Stage
3:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
3:00   Magic Show
Kids Place
3:00   Mark Evans, Geology of CT
Discovery Center
4 – 8 Wine Tasting and Wine Store ($15 admission)
Wine Tent
4:00   Dairy Cattle Showmanship
Cow Palace
4:00   Rockslide: Classic Rock
Green Stage
4:00   Games & Contests
Kids Place
4:00   Zydelicious: Blues
Center Stage
4:00   Scavenger Hunt
Youth Building
5:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
5:00   Bunny Hop!
Poultry/Rabbit/Sheep/Swine Barn
5:00   Peter Marteka, Hiking Hidden CT
Discovery Center
5:30   Jackson Hill: Country
Main Stage
6:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
6:00   Crossover: Classic Rock/New Country
Green Stage
6:00   CJ West & the Downtown Train: Woodstock Tribute
Center Stage
7:00   Brothers Osborne: Country
Main Stage
7:00   Figure 8 & Demolition Derby
Motorized Events Area
8:00   Charms: Rock/Top 40/Country
Green Stage
8:00   Mixed Signals: High Energy Groove and Rock
Center Stage
SATURDAY, September 23, 2017
Fair Hours: 9 AM – 11 PM
8:30 AM Dairy Cattle Open & Junior Show
Cow Palace
9:00   Goat Show
Goat Show Ring
9:00   Sheep Show
Sheep Livestock Barn
9:00   CT State Tractor Pullers Assoc
Motorized Events Area
9 – 5 Llama Shows
Llama Ring outside Llama Barn
10:00   Pony Pull (all classes)
Animal Pull Ring
10 – 2 Adriana Wimler, Different Mediums: Watercolor, Acrylic & Oil (demo)
Art Dept.
10:00   Rabbits Junior & Senior Showmanship
Poultry Barn
10:00   Mini Pedal Tractor Pull
Kids Place
10:30   School of Rock Madison House Band: Rock
Green Stage
10:30   Paperhouse Productions: Youth Theater
Center Stage
11:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
11:00   Poultry Jr. and Sr. Showmanship
Poultry Barn
11:00   Critter Show with Paul B
Kids Place
11:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
11:00   Bob Reynolds, Fossil History of Earth
Discovery Center
11:00   Scavenger Hunt
Youth Building
11:00   Learn about Boy Scouts & Girl Scouts
Youth Building
11:00   Robotics Team demo
Youth Building
11:00   Corn Husk Doll demo
Youth Building
12:00 PM Games & Contests
Kids Place
12:00   Allan Poole, Bee Keeping
Discovery Center
12:00   CRHS: High School Music Dept
Center Stage
12:00   Podunck Throwbacks: Modern Folk
Green Stage
12 – 5 Quilting Demonstration
Needlework Building Stage
1 – 4 Wine Tasting and Wine Store ($12 admission Early Bird Special)
Wine Tent
1:00   N. DuBrule-Clemente, Planting for Monarchs
Discovery Center
1:00   Susan Peak: Musical Craft Program
Kids Place
2:00   Kristin DeRosia-Banick, Oysters
Discovery Center
2:00   Susan Peak: Performing
Kids Place
2:00   Take 2 & Call Me in the Morning: Classic Rock
Green Stage
2:00   Durham Fair Talent Show
Center Stage
2:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
2:30   Cindy Satton, Tattoo Artist (demo)
Art Dept.
3:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
3:00   Mark Evans, Geology of CT
Discovery Center
3:00   Candy Bar Bingo
Kids Place
4 – 8 Wine Tasting and Wine Store ($15 admission)
Wine Tent
4:00   Asylum: Classic Rock
Green Stage
4:00   Gail Reynolds, UConn Master Gardener Program
Discovery Center
4:00   Corn Husk Doll demo
Youth Building
4:00   Magic Show
Kids Place
4:00   Scavenger Hunt
Youth Building
4:00   Four Barrel Billy: 50s, 60s Rock
Center Stage
5:00   Bunny Hop!
Poultry/Rabbit/Sheep/Swine Barn
5:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
5:00   Peter Marteka, Hiking Hidden CT
Discovery Center
5:00   3-Horse Pull (all classes)
Animal Pull Ring
5:30   Kelsey Waters: Country
Main Stage
6:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
6:00   Truck & SUV Pull
Motorized Events Area
6:00   Sacred Fire: Santana Tribute Band
Center Stage
6:00   Old Dog New Trick: Rock, Blues, More
Green Stage
7:00   Battle of the Barns
Cow Palace
7:00   Pat Benatar & Neil Giraldo
Main Stage
8:00   In Deep Band: Classic Rock
Green Stage
8:00   Neighborhood Watch: Classic Rock
Center Stage
SUNDAY, September 24, 2017
Fair Hours: 9 AM – 7 PM
9:00 AM Ecumenical Church Service
Green Stage
10:00   Mini Pedal Tractor Pull
Kids Place
10:00   Pair Draft Horse Pull (3125 lbs. or under 15 ft.)
Animal Pull Ring
11:00   Still I Rise: Indie Rock
Main Stage
11:00   Bunny Hop!
Poultry/Rabbit/Sheep/Swine Barn
11 – 3 Betsy Titus, Hands-On Painting & Sketchbook Journaling (demo)
Art Department
11:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
11:00   Critter Show with Paul B
Kids Place
11:00   Locomotives: Folk/Blues/Rock
Center Stage
11:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
11:00   Corn Husk Doll demo
Youth Building
11:00   L Engstrom, C Wall, T Triesler, Cedar Island Marina
Discovery Center
11:00   Scavenger Hunt
Youth Building
11:00   Learn about Boy Scouts & Girl Scouts
Youth Building
12:00 PM Games & Contests
Kids Place
12:00   Chef Jamie Roraback demo
Youth Building
12:00   Monster Truck Pit Party
Motorized Events Area
12 – 5 Wine tasting and Wine Store ($15 admission)
Wine Tent
12:00   Bob Reynolds, Metorites
Discovery Center
12:30   Carrie Ashton: Country Rock
Green Stage
1:00   Harbor Moon: Rock
Center Stage
1:00   Pair Draft Horse Pull (3,325 lbs. or under 15 ft.)
Animal Pull Ring
1:00   Susan Peak (musical craft program)
Kids Place
1:00   USO Show Troupe
Main Stage
2:00   Animal Costume Parade
Cow Palace
2:00   Monster Truck Show
Motorized Events Area
2:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum
2:00   Susan Peak (performing)
Kids Place
2:30   Mike & the Muffin Tops: American Favorites
Green Stage
3 – 5 No Sew Fleece Demonstration
Needlework Building Stage
3:00   Pair Draft Horse Pull (over 3,325 lbs. 12 ft.)
Animal Pull Ring
3:00   Lumberjack Show
Redneck Arena
3:00   Candy Bar Bingo
Kids Place
3:00   Cameron Pollitt, Beer Brewing
Discovery Center
4:00   Alex Shillo: Rock/Country
Center Stage
4:00   Corn Husk Doll demo
Youth Building
4:00   Magic Show
Kids Place
4:00   Scavenger Hunt
Youth Building
5:00   Antique Farm Equipment Demo
South End Farm Museum